DLD podzim 2013 aneb Podaří se?

Datum přidání: 14.11.2013 18:24:02

20. 22. listopadu 2013 proběhne od 12:00 online prezentace žáků a studentů - budeme mít možnost seznámit se s výstupy, které přichystali pro své spolužáky s využitím moderních technologií.

Digital Learning Day je v zahraničí celodenní akce, kdy se vše točí kolem moderních technologií. V našem podání se jedná o mnohem skromnější akci, ale rozhodně ne méně významnou. Navíc "český DLD" má svá nezaměnitelná specifika...

Trocha historie nikoho nezabije

Už při prvním DLD v roce 2012 jsme se dohodli, že základními prvky celé akce bude:

  • online vysílání, kde jednotlivé třídy představí svou práci;
  • prezentovat budou přímo žáci, a tak se v každé fázi DLD žáci přímo účastní organizace.

Po úspěšném představení projektů při minulém DLD (nemůžeme napsat loňském, protože minulá akce se konala letos na jaře) jsme zaznamenali velký zájem samotných žáků o výstupy jednotlivých tříd. Byl to pro nás signál, že práce na takovém projektu - a věřte, že příprava většině tříd zabrala více než měsíc - není marná, že má svůj smysl. Proto jsme jako jedinou letošní podmínku dali právě využitelnost pro žáky ostatních škol nebo mladší spolužáky.

Jak jsme se připravovali?

Koncem letních prázdnin jsme začali pomalu připravovat komunitu na sociální síti. Akce se bude konat v podzimním termínu. Ačkoli opakovaně inzerujeme, že je akce otevřená pro kohokoli, kdo se chce připojit, jsme si vědomi toho, že po učiteli, který se zapojí, vyžadujeme odvahu, alespoň minimální přehled v nabídce moderních aplikací a programů a hodiny příprav navíc.

Jsme ale přesvědčeni, že se to vyplatí - stačí se podívat na jarní záznam akce. Když už to máme všichni za sebou, spokojenost je veliká. A to nemluvíme o zpětné vazbě, když se pak jednotlivé třídy proklikávaly všemi odkazy na vzniklé materiály.

Dva předchozí DLD probíhaly ve spolupráci s Metodickým portálem RVP.CZ, na jehož stránkách (konkrétně v modulu WIKI) jsme shromažďovali všechny odkazy a materiály. Tentokrát jsme do organizačního týmu přibrali GEG ČR - proto jsou všechny informace k dispozici na webu GEG Učte s námi a proto bude online vysílání (a následný záznam) na kanálu YouTube právě pod hlavičkou GEG ČR.

Co nás tedy čeká zajímavého?

  • Zvuk, vícejazyčný slovník
  • Zlomky
  • Zeměpis Amerika - kvarteto, schématické mapy
  • Záporná čísla.
  • Flashcards - anglická slovesa, sporty
  • Učíme se tvorbu zápisků s pomocí Google prezentací

Většina materiálů bude dál využitelná k procvičování učiva 6. - 8. ročníků ZŠ (a příslušných ročníků osmiletých gymnázií) v hodinách angličtiny, matematiky nebo zeměpisu/geografie. Všechny výstupy budou veřejně přístupné.

Jak bude probíhat online vysílání?

Před 12:00 začneme postupně svolávat učitele a jejich třídy (zatím neveřejně) do tzv. Hangoutu On Air. Jakmile budeme připraveni a sezváni všichni, spustíme vysílání - bude dostupné na stránce GEG ČR v sociální síti Google Plus a také na kanálu YouTube. Diváci budou mít možnost položit online prezentujícím třídám dotazy.

Celou akci bude moderovat moderátorka Metodického portálu a gestorka GEG ČR Lenka Urbanová. Několik slov také poví vedoucí Metodického portálu RVP.CZ Pavlína Hublová. Ale hlavními protagonisty budou samotní žáci pod vedením svých učitelů ze šesti přihlášených škol (reálné číslo s může lišit s ohledem na aktuální podmínky jednotlivých účastníků).

Tento text můžete libovolně kopírovat a vkládat do svých blogů a stránek, pokud chcete naši akci zviditelnit a získat pro naše další akce spolupracující učitele. Velký dík i za sdílení.

Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko